Traži  English (United States) Hrvatski (Hrvatska)

inovativno promotivno partnerstvoUmjetnom inteligencijom prema EU višejezičnosti


DO POČETKA SKUPA

 

Tehničko kosponzorstvo

 
Download

Prijenos autorskih prava (radovi na hrvatskom jeziku)

  Izjava o dozvoli upotrebe autorskog djela

 

 

Časopisi koji objavljuju odabrane
radove 
skupova MIPRO 

 

 

 

DOGAĐANJAVIJESTIPRESS
Sveučilište u Zagrebu pokreće projekt Virtualne zbirke Sveučilišta u Zagrebu - Vizbi
Digitalizacijom se izvorna i osjetljiva građa istovremeno  štiti od čestog korištenja i izlaganja neodgovarajućim mikroklimatskim uvjetima, ali se izvorno digitalizirani sadržaj okuplja, daje na uvid i pohranjuje.

Sveučilište u Zagrebu najstarije je, najveće i u akademskom i istraživačkom smislu vodeće sveučilište u Republici Hrvatskoj. Kao takvo, ono ima posebnu ulogu i odgovornost u očuvanju i unaprjeđenju nacionalnoga intelektualnoga, znanstvenoga i kulturnoga naslijeđa te u jačanju međunarodne prepoznatljivosti i atraktivnosti hrvatskoga visokog obrazovanja i znanosti.

Građa je skenirana i objavljena je u sustavu Indigo te dostupna na domeni https://unizg.eindigo.net.

Stoga, jedan od ciljeva Sveučilišta je osigurati razvoj u skladu sa potrebama društva. Informacijsko-komunikacijske tehnologije temelj su ekonomije i društva 21. stoljeća, one nam omogućavaju prijenos i uporabu svih vrsta informacija, govorimo  o digitalnoj transformaciji. Društvena zadaća knjižnica je osigurati prijenos i pristup znanju, korištenje dostupnih izvora, a izvor informacija je sama knjižnica. Visokoškolske knjižnice podržavaju znanstvena istraživanja i obrazovni proces, rezultate nakladničke djelatnosti, aktivnosti koje prezentiraju u digitalnom obliku. Kroz sve vrste digitalnih zbirki knjižnice aktivno podržavaju inicijativu otvorene znanosti, otvaranjem zbirki znanstvenicima, studentima i građanima.

Na putu prema otvorenoj znanosti i otvorenom pristupu, digitaliziranu građu želimo dati na uvid istraživačima, studentima, učenicima i široj javnosti, čime se daje potpora znanstvenoj komunikaciji.
 


 
Stoga Sveučilište u Zagrebu pokreće projekt Virtualne zbirke Sveučilišta u Zagrebu skraćenog naziva Vizbi. UNIZG u 2020. godini u suradnji sa sastavnicama Sveučilišta, kako bi se dao odgovor na zahtjeve suvremenog umreženog društva. Projekt provodi Središnji ured za koordinaciju knjižnica Sveučilišta UNIZG (koordinatorica projekta dr. sc. Tatijana Petrić) i Ured za arhivsku građu Sveučilišta u Zagrebu.

U prvoj godini projekta  na digitalizaciji građe i uspostavi digitalnog sustava suradnici su: Filozofski fakultet, Pravni fakultet, Muzička akademija, Agronomski fakultet, Prirodoslovno-matematički fakultet Odjel za geografiju, Kineziološki fakultet i Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Građa je digitalizirana u sklopu redovne djelatnosti Sveučilišta u Zagrebu, navedenih fakulteta te iz Programa digitalizacije arhivske i knjižnične građe Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske. Institut za filozofiju u Zagrebu ustupio je Sveučilištu određene preslike u Pdf formatu, što je i naznačeno pokraj svakog digitalnog objekta.

Odabran je sustav Indigo tvrtke ArhivPro koji je omogućio stvaranje pojedinih baza, digitalnih objekata i metapodataka, istovremeno stvarajući zajednički sustav prikaza kroz virtualne zbirke, znanstvena područja, vrste građe i pretraživanje po naslovu djela ili imenu osobe. U podlozi sustava Indigo koriste se format UNIMARC, a današnja tehnologija semantičkog weba, koja se u posljednje vrijeme vrlo brzo razvija, omogućava istraživanje i tematsko povezivanje.

Portal Vizbi. UNIZG na jednom mjestu omogućuje pristup podatcima koji su fizički smještani u različitim knjižnicama, ali objedinjeni u virtualnom okruženju.  Na portalu će se objediniti građa sastavnica Sveučilišta na svim medijima, a sadrži i virtualne izložbe Sveučilište u Zagrebu – jučer, danas, sutra i Topoteku.

Knjižničari kao i ostali djelatnici koji rade u baštinskim ustanovama, shvatili su mogućnost digitalnih tehnologija, u kojima se digitalni objekt uz pomoć alata može iskoristiti za daljnja znanstvena istraživanja. Razvijaju se alati za pristup, istraživanje i analizu digitalizirane građe, i stvara se infrastruktura za suradničino okruženje: mogućnost rada na istom digitaliziranom dokumentu više udaljenih istraživača, i ponovno korištenje podataka znanstvenog istraživanja, dolazimo do digitalne humanistike koja je dio otvorene znanosti. Otvorenim pristupom omogućit će se široj javnosti uvid u znanstvenu i kulturnu baštinu Sveučilišta u Zagrebu.



Izvori:
https://www.universitas-portal.hr/vizbi-unizg-virtualne-zbirke-sveucilista-u-zagrebu/
https://unizg.eindigo.net/


[natrag na vijesti]
24. studeni 2021


 

Dew Computing


Objavljena je knjiga o Dew Computingu


Springer je objavio novu knjigu o Dew Computing-u (Rosa računarstvo) kao začetnu razinu Dew-Fog-Cloud servisne hijerarhije. 


 
MIPRO otvara suradnju s:
  Public Administration
 

Prijašnji događaji
 
Projekti
 
Video
 
"MIPRO Gridvision" by Zorislav Šojat

Zorislav Šojat održava stranice orijentirane računalstvu, gdje se mogu pronaći mnogi video zapisi MIPRO konferencija, intervjui sa znanstvenicima i drugi zanimljivi materijali: http://gridvision.irb.hr/
 

Binarni kod
http://gridvision.irb.hr/Binarni_kod/


Dodjela Zlatne povelje MIPRO-a i razgovor s Branimirom Makancem

 

 
Kolumne
 
Suorganizatori - nasumično
HATZUNIPUT-HT ZagrebHEP ZagrebSveučilište u Zagrebu