Search  English (United States) Hrvatski (Hrvatska)

innovative promotional partnershipArtificial Intelligence towards EU Multilingualism


UNTIL THE CONVENTION STARTS

 

Technical co-sponsorship

 
Download

 

 

 

Journals publishing selected
MIPRO papers

 

 

 

EVENTSNEWSPRESS
Sveučilište u Zagrebu pokreće projekt Virtualne zbirke Sveučilišta u Zagrebu - Vizbi
Digitalizacijom se izvorna i osjetljiva građa istovremeno  štiti od čestog korištenja i izlaganja neodgovarajućim mikroklimatskim uvjetima, ali se izvorno digitalizirani sadržaj okuplja, daje na uvid i pohranjuje.

Sveučilište u Zagrebu najstarije je, najveće i u akademskom i istraživačkom smislu vodeće sveučilište u Republici Hrvatskoj. Kao takvo, ono ima posebnu ulogu i odgovornost u očuvanju i unaprjeđenju nacionalnoga intelektualnoga, znanstvenoga i kulturnoga naslijeđa te u jačanju međunarodne prepoznatljivosti i atraktivnosti hrvatskoga visokog obrazovanja i znanosti.

Građa je skenirana i objavljena je u sustavu Indigo te dostupna na domeni https://unizg.eindigo.net.

Stoga, jedan od ciljeva Sveučilišta je osigurati razvoj u skladu sa potrebama društva. Informacijsko-komunikacijske tehnologije temelj su ekonomije i društva 21. stoljeća, one nam omogućavaju prijenos i uporabu svih vrsta informacija, govorimo  o digitalnoj transformaciji. Društvena zadaća knjižnica je osigurati prijenos i pristup znanju, korištenje dostupnih izvora, a izvor informacija je sama knjižnica. Visokoškolske knjižnice podržavaju znanstvena istraživanja i obrazovni proces, rezultate nakladničke djelatnosti, aktivnosti koje prezentiraju u digitalnom obliku. Kroz sve vrste digitalnih zbirki knjižnice aktivno podržavaju inicijativu otvorene znanosti, otvaranjem zbirki znanstvenicima, studentima i građanima.

Na putu prema otvorenoj znanosti i otvorenom pristupu, digitaliziranu građu želimo dati na uvid istraživačima, studentima, učenicima i široj javnosti, čime se daje potpora znanstvenoj komunikaciji.
 


 
Stoga Sveučilište u Zagrebu pokreće projekt Virtualne zbirke Sveučilišta u Zagrebu skraćenog naziva Vizbi. UNIZG u 2020. godini u suradnji sa sastavnicama Sveučilišta, kako bi se dao odgovor na zahtjeve suvremenog umreženog društva. Projekt provodi Središnji ured za koordinaciju knjižnica Sveučilišta UNIZG (koordinatorica projekta dr. sc. Tatijana Petrić) i Ured za arhivsku građu Sveučilišta u Zagrebu.

U prvoj godini projekta  na digitalizaciji građe i uspostavi digitalnog sustava suradnici su: Filozofski fakultet, Pravni fakultet, Muzička akademija, Agronomski fakultet, Prirodoslovno-matematički fakultet Odjel za geografiju, Kineziološki fakultet i Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Građa je digitalizirana u sklopu redovne djelatnosti Sveučilišta u Zagrebu, navedenih fakulteta te iz Programa digitalizacije arhivske i knjižnične građe Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske. Institut za filozofiju u Zagrebu ustupio je Sveučilištu određene preslike u Pdf formatu, što je i naznačeno pokraj svakog digitalnog objekta.

Odabran je sustav Indigo tvrtke ArhivPro koji je omogućio stvaranje pojedinih baza, digitalnih objekata i metapodataka, istovremeno stvarajući zajednički sustav prikaza kroz virtualne zbirke, znanstvena područja, vrste građe i pretraživanje po naslovu djela ili imenu osobe. U podlozi sustava Indigo koriste se format UNIMARC, a današnja tehnologija semantičkog weba, koja se u posljednje vrijeme vrlo brzo razvija, omogućava istraživanje i tematsko povezivanje.

Portal Vizbi. UNIZG na jednom mjestu omogućuje pristup podatcima koji su fizički smještani u različitim knjižnicama, ali objedinjeni u virtualnom okruženju.  Na portalu će se objediniti građa sastavnica Sveučilišta na svim medijima, a sadrži i virtualne izložbe Sveučilište u Zagrebu – jučer, danas, sutra i Topoteku.

Knjižničari kao i ostali djelatnici koji rade u baštinskim ustanovama, shvatili su mogućnost digitalnih tehnologija, u kojima se digitalni objekt uz pomoć alata može iskoristiti za daljnja znanstvena istraživanja. Razvijaju se alati za pristup, istraživanje i analizu digitalizirane građe, i stvara se infrastruktura za suradničino okruženje: mogućnost rada na istom digitaliziranom dokumentu više udaljenih istraživača, i ponovno korištenje podataka znanstvenog istraživanja, dolazimo do digitalne humanistike koja je dio otvorene znanosti. Otvorenim pristupom omogućit će se široj javnosti uvid u znanstvenu i kulturnu baštinu Sveučilišta u Zagrebu.



Izvori:
https://www.universitas-portal.hr/vizbi-unizg-virtualne-zbirke-sveucilista-u-zagrebu/
https://unizg.eindigo.net/


[back to news]
Wednesday, November 24, 2021



Dew Computing


A book on Dew Computing has been published


Springer has published a new book on Dew Computing as the entry level of the Dew-Fog-Cloud service hierarchy. 

 
MIPRO opening collaboration with:
  Public Administration
 

Previous events
 
Projects
 
Video

 

 
"MIPRO Gridvision" by Zorislav Šojat

Zorislav Šojat maintains Computer Science oriented pages, where many MIPRO Conference videos, interviews with scientists and other interesting material can be found: http://gridvision.irb.hr/

 
Columns
 
Patrons - random
Sveučilište u ZagrebuSveučilište u RijeciFER ZagrebPomorski fakultet RijekaTehnički fakultet Rijeka