Traži  English (United States) Hrvatski (Hrvatska)

inovativno promotivno partnerstvoUsusret budućnosti s pametnim i inteligentnim IKT-om

Tehničko kosponzorstvo

 
Svečano otvaranje
Forum
Okrugli stol
Radionice
Seminari
Projekt
Savjetovanja
Izložba
Svečano otvaranje
Forum
Radionice
Seminari
Savjetovanja
Izložba
MIPRO 2025 - 48. međunarodni skup

IRP-ZT - Zelena tranzicija elektroenergetskog sustava - istraživačko razvojni projekti

ponedjeljak, 2.6.2025 9:00 - 12:00, Camelia 2, Grand hotel Adriatic, Opatija
ponedjeljak, 2.6.2025 14:00 - 17:00, Camelia 2, Grand hotel Adriatic, Opatija


 Fizički događaj

Voditelji:

Dubravko Sabolić, dubravko.sabolic@hops.hr (HOPS d.d., Zagreb), Hrvoje Pandžić, hrvoje.pandzic@fer.hr (Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb), Antun Andrić, antun.andric@hops.hr (HOPS d.d., Zagreb)

O seminaru:

Seminar je namijenjen prvenstveno polaznicima iz poduzeća i ustanova zahvaćenih procesima deregulacije sektora elektroenergetike, odnosno zelene tranzicije energetskog sektora. Zelena tranzicija energetskog sustava uzrokuje rapidno ozelenjivanje proizvodnog dijela elektroenergetskog sustava te opću elektrifikaciju prometnog i ostalih industrijskih sektora. Na djelu je ubrzana integracija europskih tržišta energije, što podrazumijeva i  upravljanja zagušenjima te uravnoteženje sustava, sve s ciljem ubrzavanja tranzicije te efikasnijeg korištenja resursa. S druge strane, težnje ka ostvarivanju sustava s distribuiranom proizvodnjom i, posljedično, uvođenje novih sudionika na tržištima električne energije, gdje praktički svako kućanstvo može postati aktivnim sudionikom tržišta, stavlja sve sudionike u zelenoj tranziciji, pa tako i operatore sustava, pred velike izazove u razdoblju koje je pred nama.
Operatori sustava, akademska zajednica i industrijski partneri pripremaju se za izazove budućnosti kroz razne istraživačko razvojne projekte. Na ovom seminaru prezentirat će se projekti iz okvira Horizon 2020, Digital, HRZZ i CEF:

  • CHESS (Coordinated Hydrogen and Electricity SyStems and markets) – Projekt se bavi integracijom baterijskih sustava za pohranu energije i vodikovih tehnologija u energetska tržišta. Kroz projekt se unaprjeđuju postojeći modeli baterijskih sustava, elektrolizatora i gorivnih članaka na temelju laboratorijskih mjerenja. Također razvijaju se pogonski i investicijski modeli postrojenja koje proizvodi električnu energiju i vodik te sudjeluje na tržištima električne energije i vodika pritom pružajući pomoćne usluge operatorima sustava.
  • WeForming (Buildings as Efficient Interoperable Formers of Clean Energy Ecosystems) – Projekt se bavi transformacijom zgrada iz pasivnih potrošača električne energije u aktivne sudionike elektroenergetskog sustava opremljene pametnim tehnologijama za učinkovito upravljanje potrošnjom energije. Cilj projekta je poboljšati energetsku učinkovitost, samodostatnost i otpornost zgrada, integrirajući ih u interoperabilan i niskougljični elektroenergetski sustav. WeForming provodi šest pilot-projekata diljem Europe, uključujući Hrvatsku, kako bi demonstrirao primjenu i skalabilnost svojih rješenja u različitim klimatskim i gospodarskim uvjetima.
  • ECLIPSE  –  Projekt je financiran iz okvira Digital Europe Programme (DEP), s ciljem razvoja aplikacije za koordinirano upravljanje potrošnjom za raznovrsne namjene i poticanje upravljanja potrošnjom od strane operatora sustava, s ciljem povećanja volumena i ostvarivanja ušteda.
  • SynGRID - Creating synergies on the topic of low-voltage grid management – Projekt je usmjeren na povećanje upravljivosti i osmotrivosti niskonaponskih mreža s kontinuiranim rastom udjela OIE. Kroz projekt se razvija velik broj naprednih matematičkih modela te simulacijskih alata temeljenih na optimizacijskim i algoritmima strojnog učenja kojima će se operatoru distribucijskog sustava olakšati donošenje odluka pri planiranju i vođenju distribucijskih mreža. Teme koje se proučavaju kroz projekt SynGRID su fleksibilnost krajnjih korisnika, novi tržišni koncepti kao što su agregatori i energetske zajednice, digitalni blizanci niskonaponskih mreža i sl.
  • Dynamic Thermal Rating (DTR) u okviru RePower programa – Projekt se bavi uspostavom sustava za dinamički proračun ograničenja opterećenja prijenosnih vodova kroz implementaciju programskog rješenja i ugradnju meteoroloških stanica povezanih na HOPS-ov meteo sustav. DTR omogućuje bolje iskorištavanje postojećih prijenosnih kapaciteta, povećavajući sigurnost opskrbe i prihvat obnovljivih izvora energije. Integracijom DTR podataka u SCADA/EMS proračune unapređuje se operativno vođenje i učinkovitije rješavanje zagušenja. Projekt je sufinanciran u okviru programa RePowerEU.
Program:
 900-1200 Projekt CHESS
 
Petra Drašković (Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb)
Projekt WeForming

Mirna Gržanić Antić (Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb)
Projekt ECLIPSE

Hrvoje Koščak (Hrvatski operator prijenosnog sustava d.d., Zagreb)
Projekt SynGRID

Tomislav Antić (Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb)
Projekt Dynamic Thermal Rating

Filip Grebenar (Hrvatski operator prijenosnog sustava d.d., Zagreb)
 1200-1400 Pauza za ručak
1400-1700 Prezentacija zadnjih poremećaja elektoenergetskih sustava (blackout na Pirinejskom poluotoku) – jesu li povezani sa zelenom tranzicijom?

Zoran Bunčec (Hrvatski operator prijenosnog sustava d.d.)
Perspektive tržišta električne energije i zelene tranzicija, utjecaj izbora u SAD te regulatorni okvir u EU

(Hrvatska energetska regulatorna agencija, Zagreb), Ivan Ubrekić (Hrvatski operator prijenosnog sustava d.d., Zagreb)
Digitalizacija upravljanja procesima. Primjeri iz prakse (Platforma za uravnoteženje, AGC, EU projekti

(Končar Digital d.o.o., Zagreb)
Informacijske i procesne podloge za povezivanje EU tržišta električne energije. Trendovi i iskustva digitalizacije u zelenoj tranziciji na primjerima iz prakse

Tin Bobetko  (Uprise d.o.o., Zagreb)
Okrugli stol – kako ubrzati zelenu tranziciju s naglaskom na upravljanje potrošnjom/distribuiranom proizvodnjom/skladištima energije? Može li digitalizacija uključiti više sudionika u tržišne mehanizme? Što donose novi HR/EU propisi o redizajnu tržišta električne energije?

Hrvoje Pandžić (Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb), (Hrvatski operator prijenosnog sustava d.o.o., Zagreb), (Končar digital d.o.o., Zagreb), (Uprise d.o.o., Zagreb), (Hrvatska energetska regulatorna agencija, Zagreb)

  (Manje izmjene u redoslijedu predavanja i sastavu predavača su moguće). 

Jezik seminara je hrvatski.

Prijava/Kotizacija:
PRIJAVA / KOTIZACIJE
CIJENA U EUR-ima
Do 23.5.2025.
Od 24.5.2025.
Članovi MIPRO i IEEE 270
297
Ostali 300 330

Kontakt:

Dubravko Sabolić
HOPS d.o.o.
Kupska 4
10000 Zagreb, Hrvatska

Tel. +385 98 415 104
Fax: +385 1 6322 990
E-mail: dubravko.sabolic@hops.hr

Mjesto održavanja:

Opatija je vodeće je ljetovalište na istočnoj strani Jadrana i jedno od najpoznatijih na Mediteranu. Ovaj grad aristokratske arhitekture i stila već više od 180 godina privlači svjetski poznate umjetnike, političare, kraljeve, znanstvenike, sportaše, ali i poslovne ljude, bankare, menadžere i sve kojima Opatija nudi svoje brojne sadržaje. 

Opatija svojim gostima nudi brojne komforne hotele, odlične restorane, zabavne sadržaje, umjetničke festivale, vrhunske koncerte ozbiljne i zabavne glazbe, uređene plaže i brojne bazene i sve što je potrebno za ugodan boravak gostiju različitih afiniteta. 

U novije doba Opatija je jedan od najpoznatijih kongresnih gradova na Mediteranu, posebno prepoznatljiva po međunarodnim ICT skupovima MIPRO koji se u njoj održavaju od 1979. godine i koji redovito okupljaju preko tisuću sudionika iz četrdesetak zemalja. Ovi skupovi Opatiju promoviraju u nezaobilazan tehnološki, poslovni, obrazovni i znanstveni centar jugoistočne Europe i Europske unije općenito.


Detaljnije informacije se mogu potražiti na www.opatija.hr i www.visitopatija.com

Download
Trenutno nema datoteka za download
 
Novosti o događaju
Trenutno nema novosti
 
Medijski pokrovitelji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Suorganizatori - nasumično
Pomorski fakultet RijekaTehnički fakultet RijekaFOI VaraždinIRB ZagrebHAKOM