Traži  English (United States) Hrvatski (Hrvatska)

inovativno promotivno partnerstvoUmjetnom inteligencijom prema EU višejezičnosti


DO POČETKA SKUPA

 

Tehničko kosponzorstvo

 
Download

Prijenos autorskih prava (radovi na hrvatskom jeziku)

  Izjava o dozvoli upotrebe autorskog djela

 

 

Časopisi koji objavljuju odabrane
radove 
skupova MIPRO 

 

 

 

DOGAĐANJAVIJESTIPRESS

Intervju


Jurić: Ako ste zainteresirani za tehnologiju i vidite je kao pokretača pozitivnih promjena u društvu, posjetite DaNTe

 

 

Željko Jurić, pročelnik Zavoda za informatičku djelatnost Grada Rijeke, povodom 10. jubilarnog skupa DaNTe 2015 koji će se 4. studenog 2015. s početkom u 10 sati održati u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke, na adresi Korzo 16, odgovorio je na nekoliko pitanja.

Nalazimo se u završnoj fazi priprema jubilarnog desetog po redu Dana Novih Tehnologija – DaNTe 2015 koji će se održati 4.studenog u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke. Organizirate ga zajedno s ICT udrugom MIPRO. Koje su ključne teme ovogodišnjeg skupa DaNTe?

Ovogodišnji DaNTe nema jedinstvenu poveznicu osim činjenice da su sva predavanja vezana za inovativne primjene ili mogućnosti primjene novih tehnologija.

Od mog su osobnog najvećeg interesa predavanja vezana uz realizaciju koncepta „Pametni grad“ (Smart City), na način kako ga opisuje Digitalna agenda za Europu, jedna od temeljnih odrednica strategije Europa 2020. Riječ je o ideji koju u Rijeci provodimo već dugi niz godina vjerujući da primjena suvremene infomacijsko-komunikacijske tehnologije može unaprijediti javne usluge i povećati učinkovitost korištenja gradskih resursa.

Možete li nam navesti neke od ključnih govornika skupa DaNTe 2015 mada su svi govornici na svoj način ključni?


U Hrvatskoj još uvijek nemamo informatiku kao obavezan predmet u nižim razredima osnovne škole, a na DaNTe nam, u sam osvit izbora, dolazi aktualni Ministar znanosti obrazovanja i sporta s temom Moderno obrazovanje za moderno doba. Osim interesantnog predavanja dr.sc. Vedrana Mornara, očekujem i polemične tonove na raspravi koja će uslijediti.

U Rijeku je stigla „Bura“. Naravno, mislim na superračunalo riječkog Sveučilišta koje je u probnom radu. Budući se „Pametni grad“, među ostalim,  temelji na konceptu upravljanja baziranom na analizama velikih količina podataka prikupljenih iz različitih izvora, sa zanimanjem isčekujem predavanje dr.sc. Zlatana Cara, prorektora za informatizaciju Sveučilišta u Rijeci. Moj interes je tim veći što smo lokaciju podatkovnog centra Grada Rijeke (Korzo 16) povezali gradskom komunikacijskom infrastrukturom sa Sveučilišnim Kampusom te stvorili tehničke pretpostavke za moguće konkretne suradnje Grada i Sveučilišta na ovom području.

Zašto je skup DaNTe 2015 važan, odnosno zašto su općenito skupovi DaNTe važni? Po čemu se bitno razlikuju od ostalih tehnoloških skupova u okruženju?

DaNTe od samih svojih početaka njeguje tradiciju prikaza stručno relevantnih tema iz područja razvoja i primjene novih tehnologija prezentiranih na široj publici razumljiv način.
Naša su publika učenici i studenti ali i nihovi nastavnici i profesori, osobe iz različitih gospodarskih sektora, a sve ih povezuje želja da saznaju nešto o inovativnim primjenama novih tehnologija. Profesori slušaju predavanja svojih bivših studenata, liječnici predavanja elektro-inženjera, a ekonomisti predavanja informatičara i obrnuto. Nakon predavanja svi se sudionici druže međusobno i s publikom razmjenjujući iskustva, stvarajući veze koje će, osim prijateljstava, stvoriti i neke nove poslovne mogućnosti. Vjerujemo da ovim konceptom uvećavamo kritičnu masu nužnu za stvaranje realnih novih vrijednosti.

DaNTe je riječki skup s predavačima iz cijele Hrvatske i sa svjetskim temama. Kako je došlo do njegove pojave?


DaNTe je stvoren prije 10 godina suradnjom Zavoda za informatičku djelatnost Grada Rijeke i udruge MIPRO iz Rijeke. Iza svakog pothvata stoje osobe, imenom i prezimenom te je tako i u ovom slučaju. Valja istaći prof. dr. sc. Petra Biljanovića sa strane MIPRO-a i mr.sc. Vanju Smokvina, u to vrijeme pročelnika Zavoda za infomatičku djelatnost Grada Rijeke, kao ključne osobe u pokretanju ove konferencije i njenom prerastanju u tradicionalan jesenski događaj u gradskoj vijećnici. Njihova je kreativnost stvorila DaNTe koji traje već 10 godina nadograđujući se strpljivo na čvrstim temeljima.

Trebaju li u vremenu interneta, društvenih mreža i manjka vremena konferencije?


Konferencije su nam potrebne. Istina, svjedoci smo da se one sve češće održavaju bez fizičkog okupljanja sudionika u jednom prostoru. Internet tehnologija omogućila nam je da prisustvujemo i aktivno sudjelujemo u virtualnim konferencijama. Arhivske snimke omogućuju nam da predavanja od interesa pogledamo naknadno, a uvid u pitanja i odgovore sudionika dostupna su nam za dodatna pojašnjenja. Naravno, i DaNTe slijedi taj trend te će i ove godine biti omogućen internet prijenos događanja iz gradske vijećnice putem gradskog portala Moja Rijeka ili direktno na Youtube kanalu Grada Rijeke. Sav prezentacijski materijal biti će dostupan na gradskim internet portalima. Ipak, usprkos tehnološkim mogućnostima koje pružaju različite platforme, ne nalazim odgovarajuću virtualnu zamjenu za umrežavanje sudionika koja može biti učinkovitija od osobnih socijalnih kontakata koje sudionici ostvaruju na konferencijama klasičnog tipa.

Treba li i može li domaći ICT konkurirati globalnom?

Svi mi to od njega očekujemo, pogotovu na lokalnom i regionalnom tržištu. Iz perspektive osobe koja svakodnevno razmatra ponude domaćih dobavljača ICT usluga i proizvoda, zaključujem da potencijal postoji. Pojedine hrvatske tvrtke iz ICT sektora već su danas regionalno konkurentne, istina segmetirano i u nedovoljnom obimu ICT usluga. Budući od ICT sektora očekujemo stope rasta koje će daleko nadmašiti prosječan gospodarski rast u Hrvatskoj pred tim je tvrtkama, a i pred cijelim sektorom, još mnogo izazova. Znakovito je da ne postoje nezaposleni informatičari. Nadam se da je tome tako upravo zbog potreba domaćih tvrtki, a ne zbog odlazaka kadrova u inozemstvo.

Primjena nove tehnologije u Zavodu za informatičku djelatnost?


Nove tehnologije u Zavodu sagledavam u kontekstu uspostave nužne infrastrukture za realizaciju projekata temeljenih na inovativnim primjenama novih tehnologija u područjima djelovanja drugih upravnih odjela Grada Rijeke, društava kojima je Grad vlasnik ili suvlasnik i ustanova kojima je Grad osnivač. Svoju ulogu vidimo, među ostalim, i u približavanju realizaciji ideje da se krajnji korisnik informatičkih sustava prema ICT uslugama koristi na jednak način kako to danas činimo kada trebamo električnu energiju. „Uključi-radi“ princip ideal je kojem težimo.

U Gradu je uspostavljen suvremeni podatkovni centar koji pruža usluge gradskim ustanovama i komunalnim društvima. Pored poslovnih informacijskih sustava ustanova u kulturi i Dječjeg vrtića Rijeka, tijekom ove godine udomili smo temeljne poslovne informacijske sustave društva Autotrolej, a radimo na jednakom projektu i s Energom i s Gradskom knjižnicom Rijeka. Želimo postići da se korisnici naših usluga usredotoče na svoju osnovnu djelatnost, a brigu o ICT-u prepuste Zavodu, bilo da usluge provode naši djelatnici ili ugovoreni vanjski partneri. Osiguravamo visoku dostupnost sustava 0-24h, svih sedam dana u tjednu tijekom čitave godine.

Tijekom ove godine, kapitalnim ulaganjima iz proračuna Grada realizirali smo konsolidaciju sustava nadzora internet prometa koji koriste sva gradska komunalna društva i ustanove priključene na gradsku komunikacijsku mrežu. Širokopojasna gradska mreža kojom upravljamo, u ovom trenutku povezuje 49 lokacija s čvorištima na lokacijama Korzo 16 i Titov trg 3, a nadograđuje se sukladno proračunskim mogućnostima.

Održavamo i gradsku, za korisnike besplatnu, zonu bežičnog pristupa internetu.  Područje obuhvata signalom sada iznosi više od 220.000 m2, a maksimalni broj istovremenih korisnika je 5.500 uz povećanu propusnost mreže od 50 Mbit/s sinhrono. Tijekom prve polovice 2015. godine mrežu je prosječno koristilo oko 1.450 korisnika dnevno. U sklopu sveobuhvatnih priprema za Europske sveučilišne igre 2016. od travnja 2015. godine u sustav besplatnog bežičnog pristupa Internetu Grada Rijeke uvedena je eduroam usluga (https://www.eduroam.org/)  koja putem autentificiranog pristupa nudi dodatne mogućnosti bežičnog pristupa Internetu za članove akademske i istraživačke zajednice.

U dijelu vezanom za uvođenje u rad suvremenih aplikativnih sustava trenutno smo fokusirani na projekt Gradske riznice sa željom da na suvremenoj troslojnoj arhitekturi uvedemo u rad jedinstveni upravljački sustav za Grad i sve proračunske korisnike. Dobavljač temeljnog rješenja je društvo Infomare d.o.o. iz Zagreba, a Zavod je angažiran na poslovima sistem integracije i konsolidacije podatka što će nas okupirati i tijekom 2016. godine.

Akitvni smo sudionici dva inovativna projekta sufinancirana sredstvima Europske komisije koji su u tijeku: iLocate (http://www.i-locate.eu/.) i iUrban(http://www.iurban-project.eu/). U okvirima projekta iLocate razvijamo i primjenjujemo u praksi otvorenu tehnološku platformu za upravljanje ljudskim i materijalnim resursima putem unutarnjeg i vanjskog geo-lociranja, praćenjem promjene položaja i navigacijom. U sklopu projekta iUrban opremili smo 26 objekata Grada Rijeke i Energa pametnim mjeračima, koji u realnom vremenu dobavljaju podatke o potrošnji energenata. Podatke prikupljamo u podatkovnom centru Grada i dostavljamo ih sustavu za upravljanje koji se razvija u sklopu projekta.
Naveo sam tek dio projekata na kojima su, pored redovnih poslova održavanja složenog sustava s preko 500 osobnih računala i kompleksnom poslužiteljskom i komunikacijskom infrastrukturom, u proteklom periodu radili djelatnici i djelatnice Zavoda, njih točno 30.

Daljnji planovi Zavoda?

Vidimo svoju važnu ulogu u riječkoj, lokalnoj ali i regionalnoj realizaciji Digitalne Agende za Europu kao jedne od sedam vodećih inicijativa Strategije Europa 2020. Poznato je da je Grad Rijeka pokrenuo inicijativu za osnivanje Centra kompetencije za pametne gradove  koji će provoditi razvojne istraživačke projekte i razvijati kompetencije u područjima primjene tehnologija za pametne gradove. Grad Rijeka će imati ulogu mjesta na kojem će se u realnim uvjetima obavljati aktivnosti manjeg obima, osmišljene radi testiranja ideje za pristup nekom poslu ili rješavanju problema, a Zavod će sigurno biti važan dionik u realizaciji konkretnih projekata iz područja upravljanja obimnim podacima („Big data“),  razvoju integrirane infrastrukture, inovativnim rješenjima u područjima prometa, energije i turizma.

Javno smo objavili našu namjeru da u najskorije vrijeme objavimo Portal otvorenih podataka Grada Rijeke. Vjerujemo da će njegova objava biti usklađena s objavom novog gradskog Internet portala www.rijeka.hr čiji razvoj možete pratiti na Blogu (http://redizajn.rijeka.hr/). Očekujemo da će tehnologija omogućiti još jedan iskorak u otvorenosti rada Grada, povezanih društava i ustanova ali i pružiti priliku za realizaciju inovativnih projekata od strane privatnog sektora, poglavito riječke startup zajednice.

Planiramo dodatna ulaganja i u komunikacijsku infrastrukturu, prvenstveno u želji za stvaranjem preduvjeta za uspostavu riječkog interneta stvari/uređaja („Internet of Things“, IoT). Igramo na kartu razgranate mreže stupova javne rasvjete, njih preko 14.000, ali i na vozni park gradskih poduzeća koji je, dijelom, već sada opremljen pametnom komunikacijskom infrastrukturom. Da li će nova gradska samo-konfigurirajuća „mesh“ mreža biti temeljena na ZigBee otvorenom standardu (IEEE802.15) ili nekom drugom još nije odlučeno ali je jasno izražena želja svih relevantnih dionika da zajednički razvijamo infrastrukturu koja će omogućiti upravljanje gradom temeljem pokazatelja dobivenih od najrazličitijih senzora u realnom vremenu. Za očekivati je da u neko skoro vrijeme dodatno unaprijedimo sustav upravljanja javnom rasvjetom, mjerimo buku, očitavamo zagađenje zraka ili intenzitet prometa u realnom vremenu kao što već sada u kontrolnim sobama znamo pozicije svakog autobusa javnog prijevoza ili djelatnika prometnog redarstva koji radi na terenu.

Naravno, pored projektnih aktivnosti, u vremenu pred nama morati ćemo se intenzivnije pozabaviti i sami sobom, prilagođavajući naše interne procese i organizaciju izazovima koji su pred nama. Uvođenje standarda sustava kvalitete i sustava upravljanja infomacijskom sigurnošću je nešto što nam predstoji, a znatnije povećanje ulaganja u znanje djelatnica i djelatnika preduvijet je daljnjeg razvoja koji nesmijemo zanemariti.


Što mislite o povezanosti MIPRO-a i Zavoda za informatičku djelatnost kroz DaNTe?


Bez MIPRO-a ne bi bilo DaNTe-a. Kada izgovorite tu riječ, MIPRO, prvenstveno pomislite na najznačajniji regionalni međunarodni skup posvećen infomacijsko-komunikacijskoj tehnologiji, elektronici i mikroelektronici. No MIPRO je, za mene prvenstveno, Hrvatska udruga sa sjedištem u Rijeci koja već dugi niz godina povezuje dionike iz javnog, privatnog i akademskog sektora oko tehnoloških područja kojima se bavi. Spominje se u literaturi podatak da se važnost tkz. Triple Helix modela suradnje (javni, privatni i akademski sektor)  počela isticati početkom 90-ih godina prošlog stoljeća. Dodatno, navodno se tkz. Quad-Helix koncept, koji ukazuje na potrebu uključenja i civilnog društava u rješavanje globalnih problema, spominje tek u 21. stoljeću. Nije točno, udruga MIPRO to čini i na tome inzistira već skoro 40. godina. Upućujem im osobne čestitke i izraze zahvalnosti, a vjerujem da moje mišljenje dijeli i šira javnost. Možda je vrijeme da im za dugogodišnji rad damo i neko formalno priznanje no ne bih sugerirao da to bude Nagrada za životno djelo. Pored zajedničke organizacije konferencije DaNTe koja će zadržati svoj kontinuitet, i prisutnosti Grada Rijeke na godišnjoj konferenciji MIPRO, očekujem da suradnja Zavoda i MIPRO-a kao udruge, bude intenzivirana i na drugim područjima. Kroz protekli period dobro smo se upoznali. Učili smo od MIPRO-a, a vjerujem da je i udruga putem suradnje sa Zavodom proširila svoje spoznaje o radu jedinice lokalne samouprave i javnog sektora u cjelini. Siguran sam da u javnosti, često vrlo kritičnoj prema radu javnog sektora, ali i među svojim članovima, šire pozitivne riječke vibracije.

DaNTe jučer, danas, sutra?

Mislim da se inicijalna ideja DaNTe-a neće mnogo mijenjati. Vjerujem da imamo sigurnu budućnost i publiku koja treba ovakva događanja. Raditi ćemo na unaprjeđenju interne organizacije skupa u želji da održimo kvalitetu tema i predavača i povećavamo broj posjetitelja. Ako ste zainteresirani za tehnologiju i vidite je kao pokretača pozitivnih promjena u društvu, želite razgovarati s osobama koje doslovno „žive tehnologiju“, posjetite DaNTe 4.studenog 2015. u Gradskoj vijećnici, a za buduće godine rezervirajte svaku prvu srijedu u studenom za DaNTe. Ja sam to već učinio u svom kalendaru, bez zaključnog datuma.

Budući ste prisutni na skupovima MIPRO, kako ih ocjenjujete?

Da, redoviti sam gost na MIPRO skupovima. Usuđujem se dati ocjenu odličan skupu u cjelini mada prisustvujem samo sadržajima vezanim za ICT i javnu upravu, a MIPRO obuhvaća daleko širi spektar tema. Iz osobnog iskustva, nije bilo godine a da na skupu nisam saznao nešto novo što je imalo utjecaj na posao kojim se bavim već u neposrednoj budućnosti. MIPRO je više od samog skupa, pored ostalog, sinonim je za prijateljstvo koje se rađa u interakcijama sudionika temeljenih na međusobnom uvažavanju kojeg nam u svakodnevnici kronično nedostaje. Jednom sudionik, uvijek sudionik. Molim da uvažite tu činjenicu, teško mogu biti objektivan.

Misao za kraj?

U kontekstu razgovora koji vodimo pada mi napamet misao Petra Preradovića „Stalna na tom svijetu samo mijena jest!“. Svijet u kojem živimo mijenja se dramatično. Nove tehnologije se razvijaju, pronalaze se inovativne primjene postojećih tehnologa, a sve to utječe na svijet oko nas i nas same. Ne možemo pobjeći od međusobne umreženosti i interakcije osoba i stvari. „Internet uređaja/stvari“ ili možda bolje rečeno „Internet Svega“ („Internet of  Things“) nije tek marketinški trik ICT kompanija već realnost koja će dramatično promijeniti svijet u neposrednoj budućnosti. Zbog svega navedenog, nužno je da se na osobnoj razini ali i na razini poslovnih sustava u kojima djelujemo prilagođavamo, konstantno učimo. Svjestan sam da poslovni sustavi, privatni, a pogotovu javni, zanemaruju potrebu ulaganja u vlastite zaposlenike no cjeloživotno učenje je prvenstveno obaveza svakog pojedinca, zbog sebe samog.

30. listopad 2015

Skala: Otvorena je mogućnost da MIPRO kao udruga bude partner na EU okvirnim programima24. travanj 2018
Budin: MIPRO je postao opće prihvaćena tribina istraživačke i gospodarske zajednice koja je olakšala stvaranje digitalnog gospodarstva i društva4. ožujak 2018
Biljanović: Četiri desetljeća skupova MIPRO17. prosinac 2017
ARHIVA


 

Dew Computing


Objavljena je knjiga o Dew Computingu


Springer je objavio novu knjigu o Dew Computing-u (Rosa računarstvo) kao začetnu razinu Dew-Fog-Cloud servisne hijerarhije. 


 
MIPRO otvara suradnju s:
  Public Administration
 

Prijašnji događaji
 
Projekti
 
Video
 
"MIPRO Gridvision" by Zorislav Šojat

Zorislav Šojat održava stranice orijentirane računalstvu, gdje se mogu pronaći mnogi video zapisi MIPRO konferencija, intervjui sa znanstvenicima i drugi zanimljivi materijali: http://gridvision.irb.hr/
 

Binarni kod
http://gridvision.irb.hr/Binarni_kod/


Dodjela Zlatne povelje MIPRO-a i razgovor s Branimirom Makancem

 

 
Kolumne
 
Suorganizatori - nasumično
Pomorski fakultet RijekaTehnički fakultet RijekaFOI VaraždinIRB ZagrebHAKOM