Traži  English (United States) Hrvatski (Hrvatska)

inovativno promotivno partnerstvoUmjetnom inteligencijom prema EU višejezičnosti

Tehničko kosponzorstvo

 
MIPRO 2022 - 45. jubilarni međunarodni skup

PLP - Plenarna istaknuta predavanja i prezentacije

srijeda, 25.5.2022 15:00 - 17:45, Kongresna dvorana, Grand hotel Adriatic, Opatija

Hibridni događaj

Program događaja
srijeda, 25.5.2022 15:00 - 17:45,
Kongresna dvorana, Grand hotel Adriatic, Opatija
PLENARNA ISTAKNUTA PREDAVANJA 
15:00 - 15:15Tuan Trinh (European Institute of Innovation & Technology - EIT Digital, Brussels, Belgium)
Blockchain Technology in Smart Digital Ecosystems 
15:15 - 15:30Nena Dokuzov (Ministry of Economic Development and Technology, Republic of Slovenia, Ljubljana)
European Blockchain Partnership - Recent Developments towards More Resilient and Sustainable Europe 
PLENARNE PREZENTACIJE 
15:30 - 15:45Tadej Slapnik (Tolar io, Slovenske Konjice, Slovenia)
Distributed Open Metaverse and NFTs for Industry & Businesses 
15:45 - 16:00Velimir Srića (Faculty of Economics and Business, Zagreb)
Socijalne inovacije – pokretač Industrije 5.0 
16:00 - 16:15Drago Cmuk (CADCAM Design Centar d.o.o., Zagreb)
Nadomak Industrije 5.0: modeliranje proizvodnje i digitalni blizanci
 
16:15 - 16:30PAUZA 
16:30 - 17:00Tajana Kesić Šapić (Croatian Chamber of Economy, Industry and Sustainable Development Sector, Zagreb), Tomislav Bronzin (Citus and Croatian Chamber of Economy, IT Association, Zagreb)
Digitalno i kreativno društvo u novoj Strategiji pametne specijalizacije 
17:00 - 17:15Aleksandar Roksandić (King ICT d.o.o., Zagreb)
INUKING - Interoperabilnost kritičnih infrastrukturnih podsustava u Cloud okruženju 
17:15 - 17:30Ivan Šeparović (Siemens Energy d.o.o., Zagreb)
Projekt naprednih mreža SINCRO-GRID
 
17:30 - 17:45Vjekoslav Diklić (dSpace Engineering d.o.o., Zagreb)
Simulacija vozila i prometa dSPACE alatima
 
RADIONICA 
18:00 - 19:30Afterwork sa Srićom 
 

Socijalne inovacije – pokretač Industrije 5.0
Socijalne su inovacije dio EU strategije za poticanje ljudskog razvoja kroz solidarnost, suradnju i kulturnu raznolikost. Radi se o procesu razvoja i primjene učinkovitih rješenja za izazovna i društvena i ekološka pitanja koja potiču napredak. Socijalne inovacije zahtijevaju aktivnu suradnju partnera iz profitnog i neprofitnog sektora. Cilj im je zadovoljiti društvene potrebe na bolji način od postojećih rješenja u području uvjeta rada, obrazovanja, razvoja zajednice ili zdravlja. To uključuje društveno relevantne inovacije poput aktivizma, virtualnog volontiranja, učenja na daljinu ili mikrokreditiranja. Posebno su važne transformativne socijalne inovacije koje uvode nove pristupe teškim društvenim problemima ili potiču na reforme i promjene društvenih institucija. Socijalne inovacije pokretač su transformacije institucija države i njene suradnje s kreativnim industrijama. Pokreću ih različiti akteri, uključujući „pametna poduzeća“, istraživačke institucije, tvrtke i pojedince, a cilj im je postizanje održivog društva. Bitna komponenta socijalnih inovacija je socijalno poduzetništvo (Social entrepreneurship) koje stvara mrežu poduzetničkih, digitalniih pothvata (startups) usmjerenih na razvoj infrastrukture pametnih industrija, njihovo društveno odgovorno poslovanje i poticanje gospodarske i društvene održivosti.

Nadomak Industrije 5.0: modeliranje proizvodnje i digitalni blizanci
Stručnjaci vodećeg sistem integrator u digitalnoj transformaciji iznijet će svoja iskustva u transformaciji proizvodnih tvrtki u Adriatic regiji. Njihovo iskustvo pokazuje kako put prema najsloženijim tehnologijama uvijek počinje malim koracima.  Ključni su agilni, strateški potezi, koji rješavaju ključne izazove digitalnim alatima. Uštede koje oni donose katalizator su daljnjih promjena i povećane konkurentnosti. Kako 3D modeli i virtualno modeliranje proizvodnje otvaraju put prema Industriji 5.0., koji su najveći izazovi današnje proizvodnje i kako te probleme rješavaju tehnologije poput digitalni blizanaca saznajte na predavanju.

Digitalno i kreativno društvo u novoj Strategiji pametne specijalizacije 
Prezentacije će dati viđenje poslovnog sektora na budući razvoj  digitalnog i kreativnog društva. Neki od ključnih zaključaka izlaganja su da se hrvatski IT sektor mora što prije i što snažnije uključiti u europske inicijative digitalizacije. Najveći potencijal u stvaranju dodane vrijednosti, izvoza i rasta imaju digitalni proizvodi koji razvijani na vlastitom IP-u tvrtke. Postoji istinska potreba za digitalnom transformacijom digitalnih i kreativnih industrija. Transformacijski cilj u ovom u razdoblju dinamičnih promjena ima sposobnost podržati rast novih industrijskih strateških niša, ali istovremeno omogućiti brži rast onih koji su još neotkriveni. 

INUKING - Interoperabilnost kritičnih infrastrukturnih podsustava u Cloud okruženju
Sustavi kritične infrastrukture kao što su sustavi grijanja i hlađenja, osvjetljenja, protupožarne i protuprovalne zaštite, kontrole pristupa i video nadzora uglavnom se ugrađuju kao odvojeni sustavi u objektima, pa je nadziranje i upravljanje
njima prilično složeno zbog nepostojanja međusobne komunikacije i interakcije. Kako takav sustav povezati u jedinstvenu cjelinu, agregirati i procesirati naizgled nepovezane informacije, te sve to zajedno i na siguran način objediniti kroz
modularan sustav u cloud okruženju?

Inovativna rješenja za veću fleksibilnost elektroenergetskog sustava
Povećano integriranje decentraliziranih izvora obnovljive energije (OIE) dovodi do manjka resursa za uravnoteženje sustava potrebnih za regulaciju EES-a. Rješenje je pronađeno u pripremi, razvoju i implementaciji projekta SINCRO.GRID – ugradnji kompenzacijskih uređaja u 3+3 čvorišta EES-a RH i Slovenije. Zahvaljujući Siemens Energy rješenjima ugradnji varijabilnih prigušnica u TS Mraclin (100 MVAr @ 220 kV) i TS Melina (200 MVAr @ 220 kV), te statičkog VAR kompenzatora u TS Konjsko (250 MVAr @ 220 kV), dugoročno je osiguran snažniji, robusniji i otporniji EES sa kvalitetnijim naponom, većim mogućnostima regulacije i uravnoteženja sustava, te spremnijim za prihvat nove decentralizirane proizvodnje iz OIE.

Simulacija vozila i prometa dSPACE alatima 

Glavni proizvodi dSPACE-a su alati za razvoj i testiranje ugradbenih sustava u industriji. Ova će prezentacija dati prikaz razvojih i simulacijskih alata, te njihovih mogućnosti. dSPACE klijeni su iz razičitih područja automobilske, avionske industrije, istraživanja i edukacije i ostalih industrija. Povećavanjem kompleksnosti npr. automobilskih sustava zahtjevi na ugradbene kontrolne strategije se značajno povećavaju. Uvođenje striktnih normi za emisije plinova izgaranja, raznih sustava pomoći vozaču, hibridnih pogonskih sustava i u zadnje vrijeme podrške autonomnoj vožnji unijele su veliki broj parametara koje je potrebno uskladiti kako bi sustav upravljanja ponašao stabilno. Ključna metodologija u validaciji i optimizaciji takvih kontrolnih strategija je provođenje simulacija (MIL, SIL, HIL). U svrhu podrške razvoja ugradbenih kontrolnih strategija dSPACE je kreirao brojne simulacijske alate.
 

- - - 
Napomena:
Simultani prijevod će se osigurati preko posebnog ZOOM kanala. U tu svrhu mole se sudionici da ponesu svoje slušalice.
Radionica Afterwork sa Srićom neće se simultano prevoditi. 

 

20,00 - 22,00 sata - koktel za sudionike, goste i uzvanike
(Grand hotel Adriatic)

 

Mjesto održavanja:

Opatija je vodeće je ljetovalište na istočnoj strani Jadrana i jedno od najpoznatijih na Mediteranu. Ovaj grad aristokratske arhitekture i stila već više od 170 godina privlači svjetski poznate umjetnike, političare, kraljeve, znanstvenike, sportaše, ali i poslovne ljude, bankare, menadžere i sve kojima Opatija nudi svoje brojne sadržaje. 

Opatija svojim gostima nudi brojne komforne hotele, odlične restorane, zabavne sadržaje, umjetničke festivale, vrhunske koncerte ozbiljne i zabavne glazbe, uređene plaže i brojne bazene i sve što je potrebno za ugodan boravak gostiju različitih afiniteta. 

U novije doba Opatija je jedan od najpoznatijih kongresnih gradova na Mediteranu, posebno prepoznatljiva po međunarodnim ICT skupovima MIPRO koji se u njoj održavaju od 1979. godine i koji redovito okupljaju preko tisuću sudionika iz četrdesetak zemalja. Ovi skupovi Opatiju promoviraju u nezaobilazan tehnološki, poslovni, obrazovni i znanstveni centar jugoistočne Europe i Europske unije općenito.


Detaljnije informacije se mogu potražiti na www.opatija.hr i www.visitopatija.com.

Download
 
Novosti o događaju
Trenutno nema novosti
 
Suorganizatori - nasumično
FOI VaraždinIRB ZagrebHAKOMKončar Elektroindustrija ZagrebENT Zagreb