Search  English (United States) Hrvatski (Hrvatska)

innovative promotional partnershipArtificial Intelligence towards EU Multilingualism

Technical co-sponsorship

 
Download

 

 

 

Journals publishing selected
MIPRO papers

 

 

 

EVENTSNEWSPRESS
Četvrti dan skupa MIPRO 2019

Četvrti dan ovogodišnjeg skupa MIPRO, u četvrtak 23. svibnja, započeo je s plenarnim keynote predavanjem „Strateško planiranje u visokom obrazovanju i znanosti“ koje je održala ministrica znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Blaženka Divjak u sklopu prezentacije rezultata projekta Hrvatske zaklade za znanost HigherDecision.

Zanimljivo je da je ministrica svoje predavanje održala u već poznatom okruženju, jer je već više puta kao znanstvenica sudjelovala u radu MIPRO-a. Projekt Hrvatske zaklade za znanost voditeljice prof. dr. sc. Blaženke Divjak - Razvoj metodološkog okvira za strateško odlučivanje u visokom obrazovanju - primjer implementacije otvorenog učenja i učenja na daljinu – HigherDecision u završnoj je fazi, a ministrica i projektni tim predstavili su rezultate projekta.

Projekt HigherDecision, na Fakultetu organizacije i informatike provodi se od sredine 2015. godine, a bavi se analizom strateškog odlučivanja u visokom obrazovanju. Visoko obrazovanje ima ključnu ulogu u razvoju ljudskih potencijala te u gospodarskom i društvenom razvoju. Sustav i institucije visokog obrazovanja trebaju biti inovativni, strateški vođeni i upravljani kako bi mogli kvalitetno ispunjavati svoju misiju. Stoga, donošenje odluka i praćenje njihove primjene u visokom obrazovanju postaje prvorazredno istraživačko i razvojno pitanje. Ministrica je prezentirala i iskustva u programskom ugovaranju u Hrvatskoj s naglaskom na novo programsko razdoblje 2018.-2022. koga treba postaviti u kontekst Europskog prostora visokog obrazovanja i Europskog istraživačkog prostora. Nakon predavanja sudionici su mogli postavljati pitanja ministrici, a najviše upita odnosilo se na činjenicu kako prepoznati nadarene učenike i pomoći im u daljnjem razvoju, kako ne bi napustili zemlju u potrazi za boljim uvjetima nastavka školovanja i daljnjeg znanstvenog i stručnog usavršavanja.

Nakon predavanja Ministrice Divjak održana je radionica Metode za odlučivanje u visokom obrazovanju – primjeri dobre prakse koju su vodile Nina Begičević Ređep i Nikola Kadoić. U sklopu radionice održana su i tri predavanja. Predavanje Model difuzije inovacije u visokom obrazovanju održala je Sanjana Buć, Strateški okvir i model zrelosti za pružanje podrške diplomantima u ranom razvoju karijera održala je Katarina Pažur Aničić, a Model digitalne zrelosti visokih učilišta, Valentina Đurek.

Nakon predavanja ministrice Divjak, u kongresnoj dvorani održan je 6. HAKOM-ov "Dan tržišta“, u organizaciji Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM). Već tradicionalno, HAKOM-ov „Dan tržišta“ okupio je predstavnike dionika tržišta elektroničkih komunikacija, poštanskih usluga i željezničkih usluga, kao i tijela državne uprave, gospodarstva i medija. Predsjednik Vijeća HAKOM-a, Tonko Obuljen, u uvodnoj prezentaciji predstavio je najvažnije aktivnosti na tržištima koja HAKOM regulira, a nakon toga predstavio je ciljeve i zadatke HAKOM-a u budućem razdoblju. Nakon uvodnog predavanja održan je okrugli stol, o tome kako teku pripreme za 5G tehnologiju, kakva su viđenja i očekivanja od uvođenja 5G tehnologije te kako se planira razvoj infrastrukture i usluga. U okruglom stolu sudjelovali su Nataša Malić, direktorica sektora pristupnih mreža Hrvatskog Telekoma, Martina Dragičević, direktorica regulatornih poslova i EU fondova A1, Nenad Šlibar, direktor sektora Mreže i informacijskih tehnologija Tele 2, Mihael Jančić, direktor Sektora za razvoj radijskih i prijenosnih mreža Odašiljača i veza i Dalibor Matanić, voditelj grupe za provedbu elektrotehničkih investicija HŽ Infrastruktura. Ivo Majerski iz HAKOM-a bio je izvrsni moderator okruglog stola i dat je presjek trenutačnog stanja na svjetskom tržištu te domaćih prilika kada je u pitanju 5G. Tako je rečeno da je u Južnoj Koreji već startano s 5G mrežom, a to je odnedavno učinjeno i u Švicarskoj. U Hrvatskoj se vrše prvi uspješni testovi s opremom, a stigli su i prvi 5G telefoni za testne korisnike. Problem je i percepcija javnosti jer u skupljanju političkih bodova, neke stranke bez razloga govore o opasnosti od 5G mreže iako svi rezultati istraživanja govore da za građane nema nikakve opasnosti. Uostalom ako je sve prošlo u jednoj Švicarskoj, to je najbolji pokazatelj da se radi o provjerenoj tehnologiji, bez opasnosti po ljudsko zdravlje. No ono što predstavlja veliki problem su ogromne investicicije u stvaranje 5G mreže, a očekuje se da će svoju optičku infrastrukturu ponuditi i država preko svojih velikih sustava kao što su HŽ, Hrvatske ceste, Janaf, a koordinaciju bi trebale preuzeti Odašiljači i veze, koji imaju najviše iskustva u tom poslu. 

Okrugli stol "Inteligentna proizvodnja" organiziran u suradnji sa tvrtkom Danieli Automation iz Italije, koja je dio grupe Danieli, jednog od vodećih svjetskih dobavljača opreme i postrojenja u metalnoj industriji i Fakultetom elektrotehnike i računarstva iz Zagreba, bio je nastavak tradicionalne tematike kojima je ključna riječ "proizvodnja". Gianpiero Brunetti govorio je o dovršavanju vizije implementacije "Inteligentnog postrojenja" u Danieli Automation, te razvijanju novog proizvoda koji u konačnici potiče usvajanje koncepta Digitalizacije i Industrije 4.0. Zanimljiva gledišta u poslovanju ponudio je David Corsini izjavama „Nemojte se zaljubiti u tehnologiju, već u rješenje“ i „pronađite problem na tržištu i ponudite rješenje“. Zdenko Kovačić sa FER-a govorio je o istraživačkoj grupi Laboratorija za robotiku i inteligentne sustave upravljanja – LARICS, koja u posljednje 23 godine sudjeluje u istraživanju integrirane robotike i kontrole procesa, uspješno su završili više od 20 industrijskih projekata u suradnji s domaćim i međunarodnim tvrtkama, trenutno LARICS surađuje s američkom tvrtkom Phoenix Lidar Systems na zapošljavanju SLAM tehnologije, a hrvatska tvrtka Enikon Aerospace na naprednim tehnikama brušenja pomoću robota. Uz to, LARICS je pokrenuo i vlastitu spin-off tvrtku RoMb Technologies. Zadovoljstvo temama i prepunom dvoranom potaknula je organizatore na buduću suradnju s novim, tada aktualnim temama.

Gostujući događaj Interreg Ce projekt URBAN INNO – „Iskorištavanje inovativnog potencijala urbanih ekosistema” bavio se kroz predavanja domaćih i stranih predavača izazovom kako učiniti Centralnu Europu inovativnijom i konkurentnijom maksimiziranjem inovacijskog potencijala manjih i srednjih urbanih ekosistema. Govorilo se o potrebi značajnog unaprjeđenja povezanosti dionika u urbanim ekosistemima za bolje korištenje njihovih inovativnih potencijala. Aktivnosti projekta URBANN INNO implementirani su u ekosistemima projektnih partnera. Uspostavljeno je 5 novih “quadriple-helix” klastera/mreža i razvijeno 6 regionalnih/urbanih inovacijskih planova za partnerske regije. Implementirano je 9 pilot projekata u regijama partnera koristeći nove participativne metode i uključivanje krajnjih korisnika.

Tijekom dana je održano sedam savjetovanja. Savjetovanje MEET - Mikroelektronika, elektronika i elektronička tehnologija nastavilo je s izlaganjem radova, dok je DC - Raspodijeljeno računarstvo u znanosti o podacima i biomedicinskom inženjerstvu danas započelo s radom, a nastavit će se i sutra. Danas je održano savjetovanje SP - MIPRO Junior na kojem su predstavljeni radovi studenata, kao i savjetovanje SSRCI - Pametni, održivi i elastični gradovi i infrastruktura. Završni dan danas je bio za savjetovanje CIS - Inteligentni sustavi i CTS - Računala u tehničkim sustavima, dok će se rad savjetovanja CE - Računala u obrazovanju nastaviti i sutra.


[back to news]
Thursday, May 23, 2019
Dew Computing


A book on Dew Computing has been published


Springer has published a new book on Dew Computing as the entry level of the Dew-Fog-Cloud service hierarchy. 

 
MIPRO opening collaboration with:
  Public Administration
 


Previous events
 
Projects
 
Video

 

 
"MIPRO Gridvision" by Zorislav Šojat

Zorislav Šojat maintains Computer Science oriented pages, where many MIPRO Conference videos, interviews with scientists and other interesting material can be found: http://gridvision.irb.hr/

 
Columns
 
Patrons - random
A1 HrvatskaEkonomski fakultet RijekaTehničko veleučilište u ZagrebuHATZUNIPU