Search  English (United States) Hrvatski (Hrvatska)

innovative promotional partnershipArtificial Intelligence towards EU Multilingualism

Technical co-sponsorship

 
Download

 

 

 

Journals publishing selected
MIPRO papers

 

 

 

EVENTSNEWSPRESS

Pogled iz kosa


Biography

Treba li jesti hamburgere?

 

Došla mi je u ruke knjiga „2011-State of the Future“ nastala u sklopu The Millennium Project-a, koji već 15 godina sagledava budućnost i koji svake godine objavi novu knjigu na temu budućnosti. Letimičan pogled (kreativno prelistavanje, kako bi to govorio matematičar Blanuša) daje za pravo onome Francuzu koji je rekao : Ni budućnost nije više što je nekad bila.

 

Stvarno nije. Sve prognoze su mračne, a čovjek je dovoljno nerazuman da nastavi istim putem – putem uništavanja prirode iliti piljenjem grane na kojoj sjedi. Kad tresne o tlo, mućnut će glavom, ali tada će biti prekasno. Jedino rješenje je - pobuna mladih. Na svu sreću, mladi to povremeno i čine. Zadnji put to je bilo 1968. kada je živio Herbert von Marcuse. Taj starac, k tome vječno mladi filozof i čovjek, bio je duša studentskog bunta. On je smislio genijalnu parolu: budimo realni, tražimo nemoguće! Jer nerealno je tražiti realno (tj. moguće). Tražimo li ono što je moguće, nećemo dobiti ništa, jer se uvijek dobiva manje nego se traži. Da biste dobili ono što je moguće, morate tražiti više od toga, a to je - nemoguće. To je smisao naizgled paradoksalne Marcuseove parole.

 

No vratimo se stanju budućnosti. Koliko obični građani nemaju pojma ni o čemu, pokazuje podatak sadržan u knjizi, koji je dobar za testiranje ljudskog (ne)znanja. Da vas netko upita koliko je vode potrebno da se napravi jedan jedini hamburger što ćete odgovoriti? Decilitar… četvrt litre…pola litre…to bi već bilo previše! Nije ništa od toga. Točan odgovor je: 2400 litara vode! Što ste zinuli!. Nije tipfeler (pardon, po novome zatipak!). Točno toliko koliko piše. Ponovimo: 2400 litara vode treba za jedan najobičniji hamburger. Vi ćete sada reći pa koliko vode onda plaćaju oni koji rade hamburgere? Plaćaju puno manje, jer je u potrošnju vode po hamburgeru uračunata i kiša, koja mora padati, da bi rasla trava koju goveda jedu, zatim sva voda koju govedo popije prije nego se pretvori u hamburger i tako dalje, a ta voda se ne plaća. Zapravo, plaća se, ali na jedan drugi i puno skuplji način. Slična računica vrijedi i za sve ostalo što ljudi rade. A to što rade je sustavno uništavanje svih resursa. No ne smijete biti naivni pa nasjesti na štos da će situacija biti bolja ako ne jedete hamburgere već recimo janjetinu sa ražnja. Možda za to treba 4800 litara vode!

 

Rješenje je da ne jedete hamburgere ali ni ništa drugo. Bit ćete gladniji i sigurno zdraviji.

 

Ništa zato. Idemo na ćevape! Možda završimo u idućem izdanju knjige o stanju budućnosti.

Monday, April 30, 2012

START UPomanijaMonday, March 25, 2019
„Maharadžin paradoks“ ili „Da li je maharadža socijalno osjetljiv i ako jeste zašto nije?“Wednesday, June 24, 2015
Kopanje strategije u selu Zvrnduša GornjaWednesday, June 24, 2015
ARCHIVE
Dew Computing


A book on Dew Computing has been published


Springer has published a new book on Dew Computing as the entry level of the Dew-Fog-Cloud service hierarchy. 

 
MIPRO opening collaboration with:
  Public Administration
 


Previous events
 
Projects
 
Video

 

 
"MIPRO Gridvision" by Zorislav Šojat

Zorislav Šojat maintains Computer Science oriented pages, where many MIPRO Conference videos, interviews with scientists and other interesting material can be found: http://gridvision.irb.hr/

 
Columns
 
Patrons - random
UNIPUT-HT ZagrebHEP ZagrebSveučilište u ZagrebuSveučilište u Rijeci