Traži  English (United States) Hrvatski (Hrvatska)

inovativno promotivno partnerstvoUmjetnom inteligencijom prema EU višejezičnosti


DO POČETKA SKUPA

 

Tehničko kosponzorstvo

 
Download

Prijenos autorskih prava (radovi na hrvatskom jeziku)

  Izjava o dozvoli upotrebe autorskog djela

 

 

Časopisi koji objavljuju odabrane
radove 
skupova MIPRO 

 

 

 

DOGAĐANJAVIJESTIPRESS
Integrirani protupožarni video komunikacijski sustav

U srijedu je u Laubi održana konferencija „Požari u Hrvatskoj – prevencija i obrana“ u organizaciji Jutarnjeg lista i suorganizaciji Hrvatskih šuma. Odašiljači i veze su tom prilikom predstavili najnoviji sustav koji posjeduju – Integrirani protupožarni video komunikacijski sustav.

Na konferenciji je sudjelovala predsjednica Republike Hrvatske, Kolinda Grabar Kitarović, ministar obrane, Damir Krstičević, ministar poljoprivrede, Tomislav Tolušić, ministar unutarnjih poslova, Davor Božinović, predsjednik Hrvatske vatrogasne zajednice, Ante Sanader, direktor Hrvatskih šuma, Krunoslav Jakupčić te mnogi drugi.

Brončani sponzor 40. jubilarnog skupa MIPRO 2017 i skupni član MIPRO-a, OiV kao lider u najnovijim komunikacijskim tehnologijama i rješenjima te je kao tvrtka prepoznata po inovacijama ne samo u Hrvatskoj već i na području čitave jugoistočne Europe, gdje se često implementiraju rješenja upravo osmišljena unutar ove tvrtke.

Mate Botica, član Uprave i direktor OiV-a kazao je kako je sama ideja ovog projekta nastala kao plod višegodišnje suradnje Odašiljača i veza (OiV) i Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB) iz Splita. Svojim nastupom i održanom prezentacijom objasnio je da OiV komunikacijska infrastruktura pokriva gotovo u potpunosti teritorij RH, a FESB radi na protupožarnom video nadzoru već više od desetak godina, i bilo je samo pitanje vremena kada će ova suradnja uroditi plodom.

Prve kamere su na objekt Labinštica instalirane početkom 2015. godine. Osnovna zadaća tih kamera bila je testiranje rada sustava protupožarnog video nadzora u realnim uvjetima i njegovo kontinuirano unapređivanje. Tijekom 2017. godine montirano je 25 novih kamera na lokacijama Brezovica, Kalnik, Virovitica, Petrova Gora, Mirkovica, Učka, Ogulin, Lička Plješivica, Korenica, Stipanov Grič, Ćelevac, Promina, Korčula i Srđ iznad Dubrovnika. Kamere su vlastitom prijenosnom mrežom spojene s OiV-ovim serverima te omogućuju isporuku videa uživo i fotografija u stvarnom vremenu. Sustav funkcionira na način da napredni računalni algoritmi analiziraju područje od interesa i prepoznaju požar na osnovu promjena informacija sa slike pri čemu se tijekom dana traže vidljivi znakovi dima dok se tijekom noći traže vidljivi znakovi otvorenog plamena. Ovaj sustav doslovno spašava imovinu, živote, ima pozitivan financijski efekt gledajući kroz omjer ulaganja i ušteda te pozitivan makroekonomski efekt.

Komunikacija je koncipirana na način da nakon što se softverski detektira požar, automatski se aktivira radijska komunikacijska mreža CRONECT, također projekt Odašiljača i veza, sa svim bitnim parametrima kao što su točna lokacija, površina, promjena veličine ugrožene površine u vremenu, te simulacija širenja požara kako bi sve relevantne službe bile spremne za akciju i doslovno preduhitrile požar. Nakon potvrde alarma od strane sustava dispečerskom centru korisnika, dispečer odmah po protokolu dojavljuje nadležnim službama za hitne intervencije aktualni kritični događaj.

Cronect je nacionalna pouzdana, robusna i sigurna mobilna radijska mreža s ciljem pružanja neograničene komunikacije profesionalnim službama na čitavom teritoriju republike Hrvatske. CRONECT mreža je u fazi izgradnje, prve bazne stanice puštene su u rad 22. kolovoza 2016., sustav se razvija s ciljem pružanja neograničene nacionalne komunikacije profesionalnim službama u Hrvatskoj, a mreža trenutno pokriva preko 70% teritorija RH dok je u konačnici planirano pokrivanje od preko 98% teritorija RH. Korištenje mreže je vrlo jednostavno. Kompletan sustav je pod kontrolom Odašiljača i veza, a na korisniku jest da može ostati usredotočen na svoju primarnu zadaću odnosno djelatnost koju obavlja. Dispečerski sustav može povezati sve službe na ugroženom području u stvarnom vremenu. To znači da je jednim klikom moguće spojiti nekoliko različitih službi - od vatrogasaca, civilne zaštite, do zaštitara i državnih službi u direktnu komunikaciju i tako uvelike riješiti komunikacijske barijere koje su stalni uzrok komplikacija i posljedično nesreća većih razmjera – nedostatak pravovremene komunikacije. Korištenjem Cronect mreže javila se i potreba za suradnjom Odašiljača i veza s različitim službama, službama za sigurnost, a na državnoj razini se provodi nastavak aktivnosti u smjeru uspostave Nacionalna radiokomunikacijska mreža temeljena na profesionalno radiokomunikacijskoj mreži Odašiljača i veza – CRONECT.

Botica je istaknuo da se korištenje ovog sustava preporuča prvenstveno službama poput vatrogasaca, upraviteljima šuma i nacionalnih parkova, službama zaduženim za sigurnost i nadzor te da je sustav posebno učinkovit u kontekstu strategije domovinske sigurnosti obzirom na visoki stupanj inteligentne obrade podataka u stvarnom vremenu.
Svoju prezentaciju završio je stihovima A. Lincolna iz koje se mogu izvući korisni zaključci na temu cjelokupne konferencije: -Ne možete pobjeći od odgovornosti sutrašnjice izbjegavajući je danas.


[natrag na događanja]
20. studeni 2017


 

Dew Computing


Objavljena je knjiga o Dew Computingu


Springer je objavio novu knjigu o Dew Computing-u (Rosa računarstvo) kao začetnu razinu Dew-Fog-Cloud servisne hijerarhije. 


 
MIPRO otvara suradnju s:
  Public Administration
 

Prijašnji događaji
 
Projekti
 
Video
 
"MIPRO Gridvision" by Zorislav Šojat

Zorislav Šojat održava stranice orijentirane računalstvu, gdje se mogu pronaći mnogi video zapisi MIPRO konferencija, intervjui sa znanstvenicima i drugi zanimljivi materijali: http://gridvision.irb.hr/
 

Binarni kod
http://gridvision.irb.hr/Binarni_kod/


Dodjela Zlatne povelje MIPRO-a i razgovor s Branimirom Makancem

 

 
Kolumne
 
Suorganizatori - nasumično
IRB ZagrebHAKOMKončar Elektroindustrija ZagrebENT ZagrebA1 Hrvatska